Ağır Metal Zehirlenmesi

En önemli sorunlarımizdan AĞIR METALLER

En önemli sorunlarımizdan AĞIR METALLER


Vücutta doğal olarak bulunan bazı metallerin sağlığımıza yararları vardır. Örneğin demir kansızlığı önler,çinko ise 100'den fazla enzim reaksiyonunda yer alır. Metallerin normal olarak vücutta bulunma oranı çok düşüktür. Bu oran yükseldiği takdirde, vücutta toksik etki yapmaya başlarlar.

Ağır metaller, yoğunlukları suyun yoğunluğunun en az 5 katı daha fazla olan metallerdir. Bunlar vücudumuz tarafından işlem göremez ve vücutta birikirler. Ağır metallere örnek vermemiz gerekirse, cıva, nikel, kurşun, arsenik, kadmiyum, alüminyum, platin ve bakır'ı sıralayabilir.

Yaşadığımız ortama hava,su,yiyecekler,insanlar tarafından üretilen sayısız kimyasal maddeler ve ürünler vasıtasıyla karışan ağır metaller nefes alma,yutma,ciltten emilme yollarıyla vücudumuza girerler. Eğer ağır metallerin vücudumuza giriş hızı, vücudumuzun onları dışarı atma hızından düşükse,zaman içinde vücudumuzda birikim yaparlar

Ağır metaller bizleri sadece evimizde ve sokakta tehdit etmezler. Ağır metallere maruz kalma konusu bazı iş kollarında çalışan insanlar için çok ciddi bir tehlikedir. Bu tehlikeye maruz kalan bazı çalışanlar, doktorlar,ilaç sanayii ,diş ürünleri ve laboratuar çalışanları,kuaförler,boyacılar,metal sanayii,kozmetik ve pil üretiminde çalışanlar ve fotoğrafçılardır.

Ağır metal zehirlenmesinin etkileri:

Yapılan çalışmalar, ağır metallerin zihinsel ve nörolojik fonksiyonları, nörotransmitter üretimi ve kullanımını ile muhtelif hormonal faaliyetleri etkileyerek insan davranışlarını doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur.Toksik metallerin çalışmasını etkilediği sistemler, kan ve dolaşım sistemi,toksin atma sistemleri (bağırsaklar,karaciğer,böbrekler,cilt),hormonal sistem,enerji üretim sistemleri,enzimler,mide-bağırsak ,bağışıklık,sinir ve üretim sistemleri,boşaltım sistemidir.

Ağır metallerin çok az oranlarda dahi solunması çok ciddi sağlık problemlerine neden olmakatadır.Tüm insan ve hayvanların bağışıklık sistemleri ağır metal solunması ile baskılanır. Ağır metaller ayrıca, allerjik reaksiyonlara, genlerin değişime uğramasına, zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterilerin de ölümüne ve doku hasarına neden olur.

Ağır metaller kanın asitlik oranını arttırırlar. Vücut bozulan asitlik oranını düzeltebilmek için kemiklerden gereğinden fazla kalsiyum çeker. Bu da zaman içinde osteoporoz'u arttırır.

. Olumlu düşünün, hayata bakışınızı değiştirin, sık sık mutluluk oyunu oynayın, yaşadığınız her olumsuz ve kötü olayda sizin için mutlaka daha hayırlı bir şeylerin olacağına inanın, kafanıza sorun takmayın, sık sık sorun yaşıyorsanız, sorunlardan çabuk sıyrılmayı öğrenin, ömrün çok kısa olduğunu, ortalama yetmiş adet yaz, yetmiş adet kış yaşayacağınızı unutmayın, hiçbir şeyin bunu berbat etmesine izin vermeyin. Doğayla iç içe olun, toprakla uğraşmaya gayret gösterin, çiçek besleyin, müzik dinleyin, enstrüman çalmaya çalışın,

Alüminyum, arsenik, kadmiyum, cıva ve nikel en çok maruz kaldığımız ağır metallerdir. Bunların hangi kaynaklardan alındığı ve sağlık üzerindeki etkileri aşağıda verilmiştir.

Alüminyum ;

Alındığı kaynaklar: Alüminyum mutfak kapları,alüminyum folyolar,anti-asit ilaçlar,deodorantlar,buffer'lı aspirin,konserve edilmiş asidik yiyecekler,gıda ek ürünleri,rujlar, diyare ve hemoroid ilaçları gibi bazı ilaçlar,işlenmiş peynir, yumuşatılmış su,musluk suyu.

Hedef organlar : Kemikler,beyin,böbrekler ve mide.

Zehirlenme belirtileri : Bunama,gastroenterit,böbrek hasar,karaciğer fonksiyon bozukluğu, iştah kaybi, denge kaybı, adale ağrısı, psikoz, nefes darlığı, bünyede zayıflık. Alüminyum içeren anti-asit ilaçlarını kullananlarda gördüm. Son dönemde yapılan araştırmalar alüminyumun Alzheimer, Parkinson, bunama,hareketlerde koordinasyon kaybı, kelimeleri düzgün telaffuz edememe gibi nörolojik problemlerin oluşumunda çok büyük katkısı olduğunu ortaya koymuştur.

Kadmiyum ;

Alındığı kaynaklar: Hava kirliliği,sanat çalışmaları malzemeleri,sigara dumanı, kadmiyumlu topraklarda yetişen bazı meyve ve sebzeler ile böbrek, karaciğer, tavuk gibi et ürünleri, böcek öldürücüler, karayollarındaki tozlar,nikel-kadmiyum piller, boyalar,fosfatlı gübreler,güç üretimi yapan fabrikalar,madencilik.

Hedef organlar : Beyindeki iştah ve acı merkezleri,beyin,kalp ve damar sistemi,böbrekler,akciğerler

Zehirlenme belirtileri : Kansızlık, kuru ve kepekli cilt,nefes darlığı,yorgunluk,saç dökülmesi,kalp hastalığı, baskılanmış bağışıklık sistemi,yüksek tansiyon,eklem ağrıları, böbrek taşları veya hasarı, karciğer yetmezliği veya hasarı, iştah kaybı, koku alma duygusunda kayıp, akciğer kanseri, sırt ve bacaklarda ağrı, sararmış dişler.

Kurşun ;

Alındığı kaynaklar: Hava kirliliği, döküm demir,porselen veya çelikten yapılmış banyo küvetleri, piller, konserve gıdalar,kimyasal gübreler, kozmetik ürünler, toz, endüstriyel bölgelerde yetişmiş gıdalar,benzin,saç boyaları,kurşunlu cam,boyalar,böcek öldürücüler, lastik oyuncaklar, musluk suyu, sigara dumanı.

Hedef organlar : Kemikler, beyin, kalp, böbrekler, karaciğer, sinir sistemi, pankreas.

Zehirlenme belirtileri : Karın ağrısı, kansızlık, iştahsızlık,anksiyete, kemik ağrısı, beyinde hasar, kafa karışıklığı, konsantre olamama, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı, hazımsızlık, adele koordinasyonun kaybı, çabuk sinirlenme, el titremeleri, adele ağrıları, hamilelerde düşük. Kurşun beyin hücre öldürücü bir maddedir.(Nörotoksin). Çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda yüksek kan kurşun değerleri ile öğrenme problemleri, hiperaktivite sendromları, zeka gerilemesi problemleri arasında bağlantı tespit edilmiştir.

Civa ;

Alındığı kaynaklar: Hava kirliliği,piller,kozmetik ürünler, amalgam dolgular, cıvalı diüretikler, elektrikli aletler,patlayıcılar,böcek ve mantar öldürücüler, floresan lambalar, bazı balıklar, madencilik, boyalar, tarım ileçları, petrol ürünleri, musluk suyu.

Hedef organlar : Beynin iştah ve acı merkezleri,hücre zarları, böbrekler, sinir sistemi.

Zehirlenme belirtileri : Doğuştan ya da çocuklukta ortaya çıkan sinir sistemi ve fiziksel gelişim bozuklukları, kansızlık, iştahsızlık, anksiyete, körlük, kolit, depresyon, dermatitler. Çiğneme ve yutma güçlükleri,baş dönmeleri,duygusal dengesizlikler, yorgunluk, ateş, hallüzinasyonlar, baş ağrısı, duyma kaybı, yüksek tansiyon, uyku problemleri,böbrek hasarı veya fonksiyon bozukluğu,tad ve koku almama problemleri,hafıza kaybı,kas koordinasyonu kaybı, ağızda metalik tad, uyuşma hissi, psikozlar, el titremeleri, görme bozuklukları, vücut zayıflığı, kilo kaybı.

Nikel ;

Alındığı kaynaklar: Aydınlatma gereçleri, elektrik düğmeleri, seramik, kakao, soğuk saç perması, yemek pişirme kapları, kozmetik ürünler, metal paralar, diş malzemeleri, çukulata,hidrojene yağlar, endüstriyel alanların yakınında üretilmiş gıda ürünleri, saç spreyleri, endüstriyel atıklar, süs eşyaları, metal rafinerileri, metal eşyalar,nikel-kadmiyum piller,ortodonti malzemeleri, şampuanlar, musluk suyu, fermuarlar, sigara dumanı.

Hedef organlar : Ciltte temas ettiği bölgeler,ses telleri,akciğerler,burun geçitleri.

Zehirlenme belirtileri : İştahsızlık, mavi renkli dudaklar, kanser, temas dermatiti, diyare,ateş, başağrısı, baş dünmesi, uyku problemleri, bulantı, hızlı kalp atışı, nefes darlığı,kusma. En büyük risk metal işleme fabrikalarının civarında oturanlar için söz konusudur.

MADDE VE AĞIR METAL BİRİKİM TESTİNDE NELERE BAKILIR?

aliminyum,
civa,
formaldehit,
nikel,
bakır,
kurşun,
paladyum,
gümüş,
teflon,
kadmiyum,
Amalgam

---------------------------------------------------------------------------

 

ağır metal zehirlenmesi hangi doktor

ağır metal zehirlenmesi ekşi

ağır metal zehirlenmesi otizm

ağır metal detoks içeceği

ağır metal zehirlenmesi hangi bölüm bakar

ağır metallerden kurtulma yolları

ağır metal nedir

vücutta biriken ağır metaller nasıl atılır