Akıllı telefon saat ayarı nasıl yapılır?

Türkiye kış saati uygulamasına geçmedi. Ama Samsun galaxy, Iphone kullanıcılarının saatleri değişti. İşte saat ayarlamaları...

Türkiye 2015 seçimlerinden dolayı Kış saati uygulamasına geçmedi. Vatandaşlar sabah saat şokuyla karşı karşıya kaldı. Bu değişimden akıllı telefonların haberi olmadığı için telefonlarımızda ki saatlerimiz güncellendi. Peki akıllı telefonlarda saat ayarı nasıl ayarlanır?Samsun galaxy ve iphonelarda saat ayarı nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.

ANDROİD KULLANICISIYSANIZ EĞER...
Samsun galaxy, ve diğer adroid telefonlar için saat ayarı şöyle yapılır; Telefonunuzdan ayarlar bölümüne gelip, Tarih ve Saat ayarlarına tıklayın Otomatik tarih ve saat seçeneğindeki tik i kaldırın ve Saati ayarlayın seçeneğinden saatinizi 1 saat ileri alabilirsiniz. 

IPHONE KULLANICIYSANIZ...

Telefondaki tarihi ve zamani ayarlamak için asagidaki açiklamalari uygulayin.

1. "Tarih ve Saat" bulun
Ayarlar'a basin.
Genel'e basin.
Tarih ve Saat'e basin.
2. Bir adim seçin
Asagidaki adimlardan birini seçin:
Tarih ve zamanin otomatik olarak ayarlanmasini etkinlestirin ya da devre disi birakin, bakiniz 2a.
Zaman dilimini seçin, bakiniz 2b.
Tarihi ayarlayin, bakiniz 2c.
Saati ayarlayin, bakiniz 2d.
2a - Tarih ve zamanin otomatik olarak ayarlanmasini etkinlestirin ya da devre disi birakin
Otomatik Ayarla'nin yanindaki gösterge'ye basin.
Güncel ayara bagli olarak bu özellik etkinlestirilir ya da devre disi birakilir.
2b - Zaman dilimini seçin
Saat Dilimi'ne basin.
Istediginiz sehir ismine basin.
Yazdiginiz sehir ismiyle uyumlu olan arama sonuçlari cihaz ekraninda güncellenerek gösterilir.
Istediginiz saat dilimi'ne basin.
Menü ögesi, sadece 2a asamasinda tarih ve zamanin otomatik olarak ayarlanmasi etkinlestirilmisse kullanilabilir olacaktir.
2c - Tarihi ayarlayin
Tarih ve Saati Ayarla'ya basin.
Tarih seçimi'ne basin.
Istediginiz tarihi ayarlamak için tekerlekler'i kimildatin.
Ayarlara geri dönmek için Tarih ve Saat'e basin.
Menü ögesi, sadece 2a asamasinda tarih ve zamanin otomatik olarak ayarlanmasi etkinlestirilmisse kullanilabilir olacaktir.
2d - Saati ayarlayin
Tarih ve Saati Ayarla'ya basin.
saat seçimi'ne basin.
Istediginiz zamani ayarlamak için tekerlekler'i kimildatin.
Ayarlara geri dönmek için Tarih ve Saat'e basin.
Menü ögesi, sadece 2a asamasinda tarih ve zamanin otomatik olarak ayarlanmasi etkinlestirilmisse kullanilabilir olacaktir.
3. Bitirin
Bitirmek ve bekleme konumuna geri dönmek için Ana ekran tusu'na basin.

BTK’dan geri saat uygulaması
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, saati otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunan akıllı telefon ve elektronik cihaz kullanan vatandaşları uyardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’dan yapılan açıklamada, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin düzenlenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı gereğince saatlerin 25 Ekim yerine 8 Kasım pazar günü saat 04.00’den itibaren bir saat geri alınmasına karar verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, akıllı telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarda saati otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunduğu için vatandaşların mağdur olmaması bakımından akıllı telefon ve bilgisayarları başta olmak üzere elektronik cihazlarında gerekli saat ayarlamalarını yapmalarının yararlı olacağına dikkat çekildi. Açıklamada, "Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin sunduğu faturalandırma, tarife paketlerinin yürürlüğe gireceği zaman, taahhütlerin başlangıç ve bitiş tarihleri, avantajlı servisler gibi hususlar da karışıklığa ve mağduriyete sebep olunmaması için işletmecilerin gereken önlemleri alması ve tüketicilerin dikkatli olması önem arz etmektedir" denildi.