İş görüşmelerine giderken kıyafet seçimi nasıl olmalı?

İş görüşmeleri hayatımız için önemli anlardan birisidir. Hayat şartlarımızı çoğu zaman çalışmakta olduğumuz iş pozisyonu belirlemekte. 

İş görüşmeleri hayatımız için önemli anlardan birisidir. Hayat şartlarımızı çoğu zaman çalışmakta olduğumuz iş pozisyonu belirlemekte.  İş hayatı dediğimiz zaman hang sektör olursa  olsun, her daim özen gösterilmesi gereken bir konudur.  Her sektörün ayrı tarzda giyim kuralları bulunmakla birlikte, hepsinde şık görünmek için bazı kurallara uymak bizim açımızdan önemlidir.  Çoğu zaman iş görüşmelerine giden insanlar, klasik takım elbiselerini tercih etmektedir, çünkü takım elbiseler insanı her daim prestij sahibi bir görünüme sokar.  Günlük hayatta dilediğimiz şekilde giyinmeye ve kendi tarzımızı sürdürmeye meyilli olduğumuz için, iş yerindeki kıyafetlerimiz her zaman bizlere  sıkıcı gelmektedir fakat bunu yapmanın mecburiyetinin bilincinde olduğumuz için aksesuar, kravat ve ayakkabı seçimleri ile bu görünümünüze şıklık katmak özgüvenimiz açısında  oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.  Günlük hayatta kullandığımız spor modelleri veya rengarenk giyindiğimiz şekilde  bir iş görüşmesine gitmek, başarısızlık oranını oldukça arttıracaktır çünkü bu sizin ciddiyetsiz ve özensiz bir kişi olduğunuzu ön plana çıkaracaktır.

İş görüşmelerine aynı zamanda kot pantolon ile gidilmemesi önerilmektedir. Çalışmayı düşündüğünüz firmanın ortamı ne kadar rahat olursa olsun, serbest giyime izin verilirse verilsin, iş görüşmelerine kot pantolon ile gidilmemesi gerektiğini kesinlikle unutmayın.  Rahat tarzınızı ön plana çıkarmak isterseniz, “kruvaze takım elbise” tarzı modeller kullanarak  şık görünümünüzü sağlayabilirsiniz.  Bunun için kot pantolon yerine kumaş pantolonları tercih edebilir ama kesimi ve tarzı ile bu rahatlığı ön plana çıkarır gibi giyinmelisiniz.  Spor ayakkabılar belki vazgeçilmezimiz olabilir fakat iş görüşmeleri için tercih edilmemesi gerekmektedir. Eğer iş yerine koşarak gitmeyi düşünmüyorsanız bunu neden yapasınız sonuçta? J Bunun yerine erkek adaylara uygun olarak deri ve takım elbisenin altına uyumlu bir ayakkabı tercih etmek son derece önemlidir. Ceket seçimlerinde sizin ciddi yapınızı gösterecek modelleri tercih edilmelidir. Ceket derken, umarım düğünlerde damat kardeşinin giydiği  beyaz gömlek üzerine pembe ceketlerin sizi ciddi göstermeyeceğinin farkındasınızdır J Siyah ve mat renklerin ilk tercihiniz olmasına  özen gösterin.

Aksesuarlar en büyük kurtarıcınız

Takım elbiselerinizi aksesuarlar ile zenginleştirin. Kravat seçimlerinin çok önemli bir yer kapladığını unutmayın.  Kol saati, mendil, kol düğmeleri, ayakkabı gibi ufak ama önemli detaylar sizin prestijinizi tavan yaptıracak detaylar arasındadır. Kadınlar için ise, şal, çanta, topuklu ayakkabı önemli detaylar arasında yerini almaktadır.

Kol saati en önemli detaylar arasında

İş verenlerin en büyük takıntısı “zaman”dır. Bir kol saati hem sizin kombinlerinizin en önemli detayı olacaktır, hem de işveren için zamanın farkında olduğunuzu göstermenizi sağlayacaktır. Kol saati seçimlerinde renk seçimleri  de önemlidir. Siyah ağırlıklı bir takım elbisesine sarı renkli kol saati haliyle uyum sağlamayacaktır. Bu alanda ihtiyacınızı karşılayacak ürün “you watch” marka kol saatleri olacaktır.  Eğer takım elbisenizi sportif bir tarzda oluşturmuşsanız eğer, “Matte black” modeli tam size göre bir tercihdir. Daha klasik modeller için ise, Siyah kasa ve değiştirilebilir  kordonlu saatlerin tercih edilmesi, sizin için oldukça başarılı bir kombin oluşturmanızı sağlayacaktır. ..