Kol Saati Temizliği Yaparken Dikkat!

Kol Saati Temizliği Nasıl Yapılır? Öncelikle saatin kordonlarını çıkarmanız gerekir. Saatiniz su geçirmez özellikte olabilir fakat yine de temizlerken içerisine sıvı kaçırmamaya özen göstermenizde fayda var.

Kol saatleri hem kadınlar hem de erkekler için vazgeçilmez aksesuarlardan biri olmayı başardı. Özellikle günlük yaşamda kol saati olmadan evden çıkmayan milyonlarca kişinin olduğu düşünüldüğünde, bu aksesuar daha uzun yılar vazgeçilmezler arasındaki yerini koruyacak gibi görünüyor. Peki, kol saatlerinin nasıl temizlendiği konusunda bir fikriniz var mı?

Aslında kol saatleri markası ya da modeli ne olursa olsun hassas ürünlerdir. Bu nedenle temizliği için bir firmayı tercih etmek ve profesyonel bir şekilde temizlenmesini sağlamak çok daha doğru seçim olabilir. Fakat yine de kendiniz kol saati temizliği yapmakta ısrarlıysanız nasıl temizlendiğine dair biraz bilgi verelim.

Kol Saati Temizliği Yaparken Dikkat!

Öncelikle saatin kordonlarını çıkarmanız gerekir. Saatiniz su geçirmez özellikte olabilir fakat yine de temizlerken içerisine sıvı kaçırmamaya özen göstermenizde fayda var. Kasadan ayırdığınız kordonları içerisine az miktarda bulaşık deterjanı koyduğunuz kaba su doldurup bu suda bekletin. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra yumuşak kıllara sahip bir diş fırçasıyla kordonları fırçalayın.

Fırçalama işlemi bittikten sonra partikül ya da hav bırakmayan bir bez kullanarak tamamen kurumasını sağlayın. Kurulama için asla saç kurutma makinesi kullanmayın. Isı kordonlara ya da saatin kasasında deformeye, lekelenmeye ya da renginde solmaya sebebiyet verebilir.

Kasayı ise açmanız saatin bozulmasına neden olabilir. Bu uyarıyı dikkate alarak iç kısmını açmadan sadece cam bölümünü çok az nemlendirilmiş ve partikül ya da hav bırakmayan bir bezle silebilirsiniz. İçerisine su kaçırmamanız gerektiğini unutmayın. Kasanın arka yüzeyinde oksitlenme olmuşsa, suya az miktarda sirke koyabilir ve bezi bu karışıma batırarak suyunu iyice sıktıktan sonra silebilirsiniz.

Eğer kasa camı üzerinde çizikler oluştuysa saat tamircilerine başvurabilirsiniz. Özel bir makine ve kimyasal kullanarak çizikleri yok edebilen bir teknik uygulayarak camdaki çiziklerden kurtulmanızı sağlayabilirler.

Hangi erkek için hangi kol saati seçilmeli yazımızda erkekler için bir araya getirdiğimiz farklı ve alternatif saat modellerini sizlerle paylaştık.