KOLUMUZDA TAŞIDIĞIMIZ TARİH

Saatler günümüzde  kullanılan en popüler aksesuar araçları olduğu gibi, zamanı takip edebilmek adına bizlere sunduğu kolaylıkla vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Hepimiz farklı saat modellerini seviyoruz, kimimiz  analog, kimimiz dijital saatler,  kimimiz d

Saatler günümüzde  kullanılan en popüler aksesuar araçları olduğu gibi, zamanı takip edebilmek adına bizlere sunduğu kolaylıkla vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Hepimiz farklı saat modellerini seviyoruz, kimimiz  analog, kimimiz dijital saatler,  kimimiz de  klasik modellerin tutkunuyuz. Hepimizin yanında taşıdığı bu araç aslında o kadar çok değişim geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır ama kaçımız bunları merak edip araştırmışızdır bilemeyiz.  You Watch olarak sizlere naçizane bilgileri derleyip sunmak istedik çünkü saat bizim için hayatın ta kendisidir. Zaman ilerleyip teknolojideki gelişmeler artış gösterince, insanların zamanı ölçmek için araç olarak kullandığı saatler de  gelişmiştir. Eskiden kısıtlı imkanlarla zamanı tahmini hesaplayan teknoloji geride  kalmış,  gelişen araçlarla zamanı anlık olarak yakalamak mümkün olmuştur.  Şimdi saatlerin gelişen teknolojilerine  birlikte göz atalım ve kolumuzda  taşıdığımız tarihin farkına  varalım.

GÜNEŞ SAATİ

Özel olarak kullanmış  bir milin gölgesinin, güneşin görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın tahmini ölçülmesine yarayan araçlardır.

SU SAATİ

Tek çanaktan oluşan su saatlerinde, içi su dolu ve altında bir delik olan çanağın içinden dışarı su boşaldıkça içindeki işaretler zamanın akışını gösterirdi. Birkaç çanaktan oluşan türlerde ise, su bir çanaktan diğerine doluyordu. Bu şekilde zamanın tahmini hesaplamaları tarih boyunca  sürdürülmüştür.

KUM SAATİ
Yumurta biçiminde bir cam kaptan diğer bölüme akan kum, iyice kırılıp pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu  ya da mermer tozu akması ilkesine dayanarak zamanın tahmin edilmesine yarayan alettir. daha çok kısa zaman dilimlerinin ölçülmesinde kullanılırlardı. Şuan hala bazı evlerde süs eşyası olarak da  kullanılmaktadır.

ATEŞ SAATİ ( MUM SAATİ)
Petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında, tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi veya  kısalan mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre saatler hesaplanabiliyordu. Bu teknik kullanışsız  ve masraflı olduğu için fazla uzun sürdürülemedi.

MEKANİK SAATLER
Mekanik saatler için bulunan mekanizma, ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir vargel düzenidir ve tüm modern saatlerin de ortak özelliğini kullanmıştır.

KUVARS SAATİ
Enerjisini, bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan saat türleridir.

ATOM SAATİ
Hidrojen veya sezyum atomunun potansiyel birer sarkaç olarak kullanıldığı saatlerdir.

Kolumuzdaki taşıdığımız ufacık teknolojinin, aslında ne kadar büyük değişimlerle kendini geliştirerek geldiğini artık az da  olsa  öğrenmiş olduk.