Sahip Olmak İsteyeceğiniz En İyi 10 Efsane Saat

En popüler saat markalarına baktığımızda genellikle koleksiyonlarında yıllardır değişmeyen hatta klasikleşmiş saatlerin de hala kullanıcılar tarafından tercih edildiğini görürsünüz. Rolex gibi markalar gerçekten de yeni markalar çıkarmıyor çekirdek modell

En popüler saat markalarına baktığımızda genellikle koleksiyonlarında yıllardır değişmeyen hatta klasikleşmiş saatlerin de hala kullanıcılar tarafından tercih edildiğini görürsünüz. Rolex gibi markalar gerçekten de yeni markalar çıkarmıyor çekirdek modellerini geliştirmeye devam ediyor. Submariner ve Datejust gibi modeller yıllar boyunca insanlar tarafından kullanılmaya devam etti.Diğer birçok saat markası da başarısı yıllar içerisinde kanıtlanmış saat tasarımlarının modern sürümlerini sunmaya devam ederek geleneği canlı tutuyor. "Yaşayan efsane saatler" olarak tanımladığımız başlığımız ile sizler için en iyi 10 saatin listesini hazırladık. Açık bir ifade ile bir saatin en iyi efsane saatler arasında değerlendirilebilmesi için tarihi kökenleri olmalı ve hala üretilmelidir. Efsane saatlerin hepsini bu listeye almadığımızı biliyoruz, bu yüzden favori saatlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

1. Rolex Submariner

Rolex, submariner modelini piyasaya ilk sürdüğünde saat piyasası bugünkü kadar hareketli ve çeşitli değildi. Hiçbir zaman lüks bir ürün olarak değerlendirilmeyen Submariner zaman içerisinde harika bir spor saati haline geldi. 1980’lere gelindiğinde mekanik saat lüks statüye çıkarıldı ve dünyanın en çok tercih edilen lüks saati olma yolundaki uzun yolculuğuna başlamış oldu. Aslına bakılırsa Submariner dünyadaki en popüler saatlerden biridir. Dayanıklı olması, okunaklı kadranı, zamansız tasarımı hangi yaşta olursa olsun hemen herkesin – özellikle bayanların- ve her tarzda saat kullananlar tarafından tercih edilmesine neden olmuştur. Rolex Submariner’in çok iyi bir tasarıma, çelik ve iki tonlu (beyaz veya sarı) içeren 40 mm genişliğindeki saat çapına ve yeni yapılan düzenlemelerinde canlı ve iyi durumda olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Yaklaşık 8,500 dolara satılan Rolex Submariner pahalı gibi görünse de zamansız tasarımı değerini muhafaza etmesini sağlıyor.

 

2. Omega Speedmaster

Fiyatı, tarihi, teknolojisi ne olursa olsun Omega Speedmaster genel amaçlı kullanılabilen spor kronograf olarak değerlendirilmektedir. Harika bir tarihi geçmişi olan, farklı görünüşlü, birçok farklı versiyon sunan bir kronograf arıyorsanız Omega Speedmaster tam size göre olabilir. Omega Speedmaster, NASA için gerçekten iyi bir saat olmalı ki 1969’daki ay yürüyüşünde Buzz Aldrin’in koluna takılmıştır. Çelik versiyonları 4,500 – 8,700 dolar arasında satılmaktadır.

 

3. Audemars Piguet Royal Oak

Kuvarz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte iflasın eşiğine gelen Royal Oak’ı Audemars Piguet kurtardı ve tüm dünyada tanınan bir marka haline gelmesini sağladı. Royal Oak’ın bir dünya markası haline gelmesi Gerald Genta’nın markayı daha büyük bir pazar haline getirecek bir saati tasarlaması ile mümkün oldu. Genta, 1972'de piyasaya sürülen AP Royal Oak ref 5402ST'yi tasarladı ve bu saat çok agresif bir fiyat etiketi ile piyasaya sürüldü. Audemars Piguet tarafından tekrar oyuna dahil edilen Royal Oak’ın çelik kaplama lüks spor saati kullanıcıları tarafından çok beğenildi ve belirleyici Genta tasarımı marka ile birlikte anılmaya başlandı. Audemars Piguet Royal Oak satış fiyatı 20.000 dolardan başlıyor.

 

4. Jaeger-LeCoultre Reverso

1931 yılındaki Jaeger ve LeCoultre arasındaki ortaklıktan orijinal bir saat olan Reverso ortaya çıktı. Daha sonra tek bir çatı altında birleşen firmanın asıl amacı Britanya’nın seçkin topluluğunun Hindistan kolonisinde Polo oynarken takılacak yüksek kalitede bir saat tasarlamaktı.

Dikdörtgen kasa ve art deco kadran tasarımı Avrupa’da üst sınıf kesim arasında hızla yayıldı. 20.yy’ın ortalarında Reverso üretimi durduruldu. Bununla birlikte 1980’ler ile birlikte Reverso yeniden gündeme geldi. Ortalama Reverso fiyatları 10.000 dolar civarındadır.

 

5. Rolex Datejust

1945’ten beri varlığını sürdüren Datejust, Rolex’in vazgeçemediği saatlerden biridir. Rolex’in muhafazakar bir marka olduğunu düşünürsek Datejust da bu muhafazakarlık çerçevesinde Rolex’in en pratik ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek en kullanışlı saattir diyebiliriz. 2009 yılında 41 mm’lik bir model piyasaya sürülürken daha önce sadece 36 mm, 31 mm ve 26 mm çapında 3 modeli bulunmaktaydı. Datejust modelleri Dwight Eisenhower, Tony Soprano gibi birçok ünlü tarafından kullanıldı. Rolex’in en güvendiği modellerden biri olan Datejust takım elbise ile uyum gösterdiği gibi günlük kullanımda kot ve t-shirt ile de çok iyi uyum sağlamaktadır. Datejust’ın fiyatları 9.000 dolardan başlamaktadır.-

 

6. Tag Heuer Monaco

1969 yılında ilk otomatik kronograf saatlerden biri olarak görücüye çıkan Monaco, kare kasası ve otomatik hareket özelliği ile 1971'de Le Mans filminde Steve McQueen'in bileklerinde görülüyordu. Bununla birlikte kronograf deyince dünyadaki en klasik saatlerden biri olan Monaco’nun üretimi sadece birkaç yıl sonra durduruldu. 2003 yılına gelindiğinde ise Tag Heuer tarafından tekrar canlandırıldı. Sınırlı sayıda üretilen Monaco’lar meraklıları tarafından ilgiyle karşılandı. Bir Tag Heuer Monaco bugün 4,500 dolardan alıcı bulmaktadır.

 

7. Glashutte Original Senator Navigator

Dalgıç saatlerinden sonra en popüler saatler pilot saatleri olarak kabul edilir ve tarz olarak çok fazlar çeşitleri vardır. İkonik Glashutte Original Senator Navigator pilot saatini yaşayan efsane olarak sizler için seçtik. Glashutte Orijinal saatlerinin satıldığı yerlerde bile nadir bulunmalarına rağmen kalitesi çok yüksektir. Ayrıca Glashutte Original ayarındaki başka marka saatlerin birkaçyüz bin dolara satılabildiğini belirtmeden geçmeyelim. Glashutte Original Senator Navigator yaklaşık 7,000 dolara satılmaktadır.

 

8. Breitling Navitimer

1950’lerin başlarında Breitling Navitimer en gözde pilot saatleri arasında yerini aldı. Bu saati ünlü yapan kronograf ve slide bezel olmasıdır. Zamanı göstermesinin yanı sıra gerekli uçuş hesaplamalarını yapabilmesi bu saatin pilotlar arasında hızla yayılmasını sağlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve kokpitlerin dijital hale gelmesi ile Navitimer’ın kullanımı da azaldı. Bununla birlikte pilot eğitimlerinde analog hesaplama sistemininde Navitimer sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde Breitling Navitimer sürümünü hala üretilmekte ve markanın en çok satanlarından biri olmaya devam etmektedir.

 

9. Cartier Santos

Alberto Santos-Dumont, 1906'da tek kanatlı uçaklarla sürekli uçuş gerçekleştiren ilk kişiydi. Dumont, Louis Cartier adlı bir Fransız kuyumcu ile yakın arkadaştı ve uçarken zamanı kontrol etmek için yaşadığı zorluğu onunla paylaştı. Cartier, Dumont'un uçuş kontrollerini kolaylıkla yapabileceği ve sadece bir el hareketi ile zamanı görmesini sağlayacak bileğe takılan bir saat tasarlamaya karar verdi. Böylece ilk pilot saati bir probleme çözüm bulmak amacıyla ortaya çıkmış oldu. Orijinal Santos tasarımı günümüzde Santos 100 olarak yaşamaya devam ediyor. Saat 41 mm çapında ve roma rakamlı olarak tekrar tasarlandı. Santos 100 yaşın üzerinde olmasına rağmen harika görünen fonksiyonel spor tasarım ile kendini kanıtlamış bir saattir.

 

10. IWC Portuguese

WC Portekiz koleksiyonunun hikayesi onun adıyla başlıyor. IWC'ye göre, bir grup Portekizli gemi tüccarı, 1930'lu yıllarda İsviçre'de gemilerde kullanılabilecek okunaklı bir saat istediler. O dönemlerde denizlerde, deniz kronometresi saatlerine sahip olmak gerekiyordu. Bu saatlerin denizde ne kadar hassa çalıştığı bilinmiyor ama günümüzde IWC için en önemli saatlerden birisi de IWC Portuguese ve hala yaşayan efsane saatlerden biridir.

 

 

 

en iyi saat markaları
en iyi otomatik saat markaları
en pahalı saatler ve özellikleri
dünyanın en pahalı saati
dünyanın en pahalı saati 2019
pahalı saat almak
saat markaları