Sevgililer günü hakkında

Özel günler için Doodle hazırlayan Google, 14 Şubat sevgililer gününe özel Doodle hazırladı. Peki Sevgililer Günü nedir? Sevgililer Günü neden 14 Şubat'ta kutlanır? İşte detaylar...

 

14 Şubat Sevgililer Günü... Özel günler için Doodle hazırlayan dev arama motoru Google, bugün Sevgililer Günü için özel bir Doodle hazırladı. Peki Sevgililer Günü neden 14 Şubat'ta kutlanır? Sevgililer Günü nedir? İşte detaylar...

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ NEDİR?

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat'ta kutlanır. Birçok ülkede kutlanan bu özel günün kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanır. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

GÜNÜMÜZDE SEVGİLİLER GÜNÜ

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.