Yeşil Adres Çubuğu Nedir ? Güvenli İnternet Sitesi Nasıl Anlaşılır?

Yeşil adres çubuğu SSL sertifikasının üst düzey modellerinden biridir. Kimler Yeşil Bar Adres Çubuğu Kullanır ? Gerçek anlamda firma olan( aktif ve Resmi olarak varliklari ispat edilen) ve işletmesi olan firmalar bu yeşil adres çubuğunu kullanabilir.

Yeşil Adres Çubuğu Nedir ?

Web teknolojileri ve yazılımları gelişiyor. Bu gelişimin kollarından biri de güvenlik hususları. Web’de güvenlik üzerine çalışmalar sürekli devam ediyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri artık interneti sadece belirli bir kesim değil herkes kullanıyor. Herkesin tam anlamıyla güvenli hareket etmesi çok da mümkün olmadığı için firmaların ve web sitelerinin kullanıcıyı koruması gerekiyor. Yeşil Adres Çubuğu’da bu önlemlerden biridir.

Yeşil adres çubuğu SSL sertifikasının üst düzey modellerinden biridir. Yeşil adres çubuğu ssl sertifikası ile birlikte yani https ile birlikte çalışmaktadır. Bu adres çubuğunun mantığı bu özelliği bulunduran web sitesinin fiziksel ve online olarak gerçek kurumu belirtmesidir. Bunu biraz daha basite indirgeyecek olursak facebook üzerindeki mavi tık gibidir.Çünkü herkes web sitesi ismi alabilir ancak firmayı temsil eden sitenin gerçekten o firma olduğunu bu yeşil adres çubuğu ile anlayabiliriz. Bu paragrafta yeşil adres çubuğu nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şimdi biraz daha detaylandıralım.

Yeşil Adres Çubuğu Nasıl Görünür ?

Yeşil adres çubuğu yeşil renkte olup genelde bir kutu içerisinde firma bilgilerinin yazdığı şekilde web sitesinin adresinin önünde adres çubuğunda bulunan yapıdır. İşte Size bir kaç örnek.

 

Yukarıdaki örnekte farklı tarayıcıların adres çubuklarında yeşil bar nasıl görünüyor bunu anladık. Yeşil bar özellikle banka ve ödeme yapılacak web siteleri gibi kredi kartı veya kişisel bilgilerin var olduğu sayfalar için büyük önem taşımaktadır. Özellikle banka işlemlerinizde yeşil bar olmayan sayfalarda kişisel bilgilerinizi girmemenizi tavsiye ederim.

 

Kimler Yeşil Bar Adres Çubuğu Kullanır ?

Gerçek anlamda firma olan ve işletmesi olan herkes bu yeşil adres çubuğunu kullanabilir. Bazı web sitelerinin ise yeşil adres çubuğunu kullanması oldukça gereklidir. İşte o web siteleri

  • E-Ticaret siteleri , özellikle çok fazla müşteriye hitap eden ve kopyalanma gibi durumlarla karşılaşmış web sitelerinin yeşil adres çubuğu kulanmaları önemlidir. Zaten ülkemizde kredi kartı ile alışveriş yapan bütün alışveriş sitelerinin yeşil adres çubuğu olmasa da SSL Sertifikası kullanması zorunludur.
  • Bankalar, Bankalar en çok taklit edilen ve özellikle cep telefonu sms ve email yoluyla sahte işlemlere maruz kalan işletmeler arasındadır. Bankalar güvenlik önlemlerine büyük önem vermektedirler. Her bankanın kişisel giriş sayfalarında ,mobil ve internet bankacılığı hizmetlerinde muhakkak yeşil adres çubuğu olmalıdır.