You! Business ve Moda

You! Business ve Moda

Silikon vadisi çalışanları tüm dünyanın giyim tarzını değiştirdi.

Teknolojiyi yönlendiren IT çalışanları bize hep dayatılan klasik giyim tarzını istemediler, giymeyiz dediler. Kendi yarı klasik yarı spor ama şık giyim tarzını belirlediler. Şimdi de neredeyse tüm dünya o tarzı giyiyor. Smart casual !

O kadar hızlı yayılıyor ki, yakında her yerde karşımıza çıkacağı için iş yerinde doğru giyinmek ve komik gözükmemek için şimdiden iyice anlamamız gerek.

Size yardımcı olacağını düşündüğüm smart casual giyim tarzını daha iyi anlamak için 28 maddelik bol görselli, okuması zevkli, ilginç bilgilerle dolu açıklamalı bir liste hazırladım. Keyifli incelemeler…

1-   Smart casual çıkış noktası:Silikon vadisi

 

1939’da California silikon vadisinde bilişim çalışanları klasik takım elbiseyi giymeyi reddedip bi kot bi tişörtle işe gelmeleriyle yeni bir giyim tarzı başlamış. Rahat ve şık giyim tarzı olan smart casual ve business casual çok hızlı kabül görüp tüm dünyada hızla yayılmış. Amerikan Insan kaynakları derneğinin bir araştırmasına göre 1992 de firmaların 24%ünde rahat giyim günü varken 1999 da bu oran 95% e çıkmış. Giyim kodu önceleri sadece 1 gün smart casual 4 gün business iken sonraları iş değişmiş ve 4 gün smart casual ve 1 gün “bi kot bi tişört” gününe dönmüş. Bu kültür de yabancı firmalarla ülkemize gelmiş ve hızla yaygınlaşıyor. Amerikada takım elbise giyen şimdilerde sadece 9% oranında, smart casual oranı ise 70%. Bu oran ülkemizde de hızla büyüyor. Hepimizin bu giyim tarzına adapte olması gerek.

2-   Giyim kodları arasındaki fark

Casual-dress-codes-for-Men-2013-1

(sokak giyimi, rahat, rahat iş tarzı, smart casual, business-klasik ve papyon) arasındaki farkı daha kolay anlamak için yukarıdaki resme bakın.

3-   Erkek ve bayan smart casual örnekleri;

Office-Dress-Code

Her parçayı detaylıca incelemeden önce erkek ve bayan smart casual örneklerine de göz atın. Aslında bu örnekler business casual ve smart casual arası bile sayılabilir. Bunlar kabul edilir giyimler.

4-   Halen üst yönetimin business formal giymesi gerektiği inancı yaygın:

 

Kurumsal giyim kültürü giyim şıklık konusunda smart casual ile birlikte bir adım geriye de düşse de halen daha üst yönetimin business formal yani klasik giyinmesi gerektiği kanısı oldukça yaygın.Bazı sektörlerde kurumsal kimliğe sahip firmalar imajlarını devam ettirmek için davranış biçimleri kadar net olan kıyafet yönetmeliklerini hep canlı tutuyorlar. Bazı firmalarda 40 sayfalık giyim talimatı çalışanlara verilirken bazı firmalar da temelde smart casuali devam ettiriyor ve sadece çalışanlarının 3.partilerle iş toplantılarında, yönetime sunumlarda ve diğer önemli günlerde kravat takmalarını ceket giymelerini rica ediyorlar.

5-   Y ve Z kuşağı smart casual seviyor

Pek çok şeyde adaptasyonda zorlanan Y kuşağı ise sert kıyafet kurallarına da karşı çıkıyor, hatta işyeri seçiminde bile etkili olduğunu düşünüyor. Rahat olmak adına smart casual giyinmek bence bir nimet iken bir yandan da işyerinde pozisyona uygun giyinmek, iş arkadaşlarından ve üstlerden saygı duymak için ve her an terfi edecekmiş gibi iyi giyinmemiz gerek.  Her ne kadar smart casual giyim kodu rahatlık avantajını sağlıyorsa da iyice rahatlayıp kendimizi bırakmak bize iyi sonuçlar getirmeyebilir. Bıraktığımız izlenim terfilerde kritik rol oynayabilir. İyi bir izlenim bırakmak için de kıyafetimizi doğru seçmeliyiz.

6-   Nasıl giyindiğin ilk izlenim ve etkilemede çok önemli

İlk izlenim ve etkilemeyle ilgili sonucu çok ilginç bir araştırma var biliriz hepimiz. O araştırmaya göre karşı tarafı etkilemede “kim olduğun ve nasıl giyindiğin” 55%, “ses tonun, vücut dilin ve nasıl söylediğin” 38% ve “ne söylediğin” 7% etkili. Giyinmenin ve vücut dilinin öneminin son derece yüksek olduğunu ilk öğrendiğimde şaşırmıştım. O günden bu yana daha fazla giyime ve dik durmaya dikkat etmek gerektiğine inancım arttı.

7-   Smart casual ile flört de artmış

Smart casual giyim, rahatlığı vurgularken buna adapte olamayıp rahat giyindim diye şımarıveren işe geç gelen, lakayıtlaşan insanların peydah olmasına da sebep olmuş. İşyerinde smart casual ile beraber flörtün de arttığını söyleyenler de var.

8-   Kızlar smart casual ın ayarını iyi tutturmalı

Smart casuali iyi anlamak ve uygulamak gerek. Erkekler genelde bir gömlek bir pantolonla geçiştirirken kızlar çok çeşitli giydiklerinden bazen giyimleri smart casual’den street casual’e  dönüyor ki bu da erkeklerin dikkatini dağıtmaya sebep oluyor. Bunların içinde de göğüs dekolte başı çekiyor.

Bu yüzden Rusya‘da dekolte giyen biri işten çıkarılırken New York‘ta bir banka çalışanı da erkek çalışanların fazla ilgisini çekip konsantrasyonunu bozduğu için işten çıkarılmıştır. Ciddiyetsiz, uyumsuz veya bakımsız giyim serbest kıyafet anlayışından çok uzaktır.

9-   Bayanlar için uygunsuz kıyafet sıralaması

İngiltere’de online bir araştırmaya göre işyerinde giyilmesine uygunsuz olan kıyafetler şöyle sıralandı

1) Göğüs dekoltesi

2) Yıpranmış kıyafetler

3) Ugg

4) Kot pantolon

5) Piercing

6) İç çamaşırının görünmesi

7) Sahte

8) Sivri burun ayakkabı

9) Parlak mücevherler

10) Dolgu topuklu ayakkabı

10-   Renkli modayı takip etmeli, cesur renkler giymeli insan

Smart casual giyim koduna sahip şirketlerde önceden belirttiğimiz gibi koyu ve klasik renkleri görmek de biraz zorlaşıyor, çünkü özellikle Y kuşağı sınırları zorlayıp sarı pantolona kadar her şeyi deniyorlar. Modayı işyeri giyimine yansıtıyorlar ki bu da bence oldukça pozitif bir yaklaşım. Çalışanların kendini tanıması ve modayı takip etmesi önemli bir nokta. Hatta giymeliler de. Çünkü hazır giyim mağazasında çalıştığım yıllarda gözlemlediğime göre erkekler ancak yanlarında bayan ile alışverişe geldiklerinde cesur şeyler alıyorlar, bunun dışında kendi geldiklerinde demirbaş siyah renkli kıyafetlere yöneliyorlar. Halbuki yıllarca içinde her insanın içinde giyemedikleri renkler uhde olarak kalır ve 50sinden sonra renkli giyinmeye başlayabilirler. Bunu önlemek için gençliklerinde herkes özendiği cesur rengi denemeli. Örneğin gri-lila uyumunu denemeli insan. Açık mavi kot ile leylak üstün uyumunu görmeli. Açık tenliler fıstık yeşilini denemeli. Camel rengi kanvas pantolonu olmalı örneğin insanın. Her şeyle olur mübarek.

11-   Olabildiğince slimfit alın ve dik durun

Rahatlık ön planda olsa da şıklık önemli. Yani uyum, renk seçimi, oturuşu, kesimi, kendi duruşumuz, kıyafet bakımı kendi bakımımız hepsi bir bütün. Slimfit kesim her zaman daha şık durur.

Örneğin klasik kesim ile slim fit arasındaki kesim farkı, duruş ve bakış karşılaştırabileceğimiz iki resim:

Kullanılacak kıyafetleri bölüp tek tek inceleyelim:

En önemli tüyolardan biri ten renginizi destekleyen tonlarda giymek, çok şık gözükürsünüz. Yani açık tenli iseniz açık tonlar koyu tenli iseniz koyu renkli kıyafetler daha hoş gözükür. Tüm erkeklerin kendi outfitini yani kombinini oluştururken dolabında banko olması gereken 3 ana uzun vadeli unsur, saat, kemer, ayakkabı. Bunlar mümkünse en iyisinden olsun çünkü bunları hem uzun vadeli kullanıyoruz hem de çabuk yıprananı kombinin değerini düşürüyor.

12-   Ayakkabı, en az 4 çeşit olmalı

Siyah, kahve, lacivert ve yaz için taba renk deri ayakkabı. Şirket izin verirse tek renk bez ayakkabı da elde bulunmalı. En rahat ve en kullanışlı deri ayakkabı çeşidi loafer, yani timberland modeli diye bilinen modeller. Kot pantolonun altına bunlar daha iyi oluyor. Kundurayı kotun altına düşünmeyin. Sneakers dedikleri bez ayakkabı ise kanvas pantolonun altına giyilebilir. Abartıp takım elbise altına bile giyenler var ama sınırları zorlamak için bunu kaldırabilecek ortamda olmalı insan.

13-   Kemer, 4 renk olmalı

Ayakkabıyla aynı renkte olmalı. Gerçek deri olmalı, bozulma yapmamalı. Daha önce iyi bir markadan ucuza aldığım bir kemer beni hayal kırıklığına uğratıp erken yüzeyi soyuldu. Kombini rezil etmemek için kaliteye dikkat etmek gerek!

Bunlar klasik renkliler. Bir de yine renkli moda ile gelen renkli kemer örneklerine bakın. Bence gayet şık.

14-   Saat, en az 2 optimum 4 tane olmalı

Mümkünse 4 tane, bir siyah, bir kahve, bir kırmızı  bir de her zaman kullanmak için koyu yeşil renk kordonlu You! Watch saat. Yok tüm paramı saate yatırmak istemiyorum iki tane yeter derseniz, bir siyah bir de kahve kayışlı olsa yine iş görür. Kahverengi kayışlı saati aldığınızda neredeyse her tür ceketle ne kadar da uyumlu olduğunu farkedip şaşıracaksınız.

Çeşit çeşit kravat olmalı, demode olmamalı, 5 parmak kalın kravatlar demode. 4 parmak normal, 3 parmaklık ince kravatlar genç gösteriyor.Kravatın boyu kemeri geçmemeli.

Tarzınız ve işyeriniz kaldırıyorsa parlak değil ama pamuk kravatları da tercih edebilirsiniz.

Büyük desenli veya ekose kravatlar standart bir gün için fakat ince çizgililer önemli toplantılar için daha uygun.

Açık ve parlak renkler karanlıkta görünmesi için gece kravatları olarak tercih ediliyor. Akşam bir kokteyle gidiliyorsa parlak bir kravatla değiştirebilirsiniz gündüzki kravatı.Dikkat edin süslü püslü kravatlar da akşamları giymek için.

Uzun yüzlüler enine çizgili kravat takmamalı.

Esmerler gri tonları tercih etmeli.